فردای جام
عثمان محمد پرست هنرمندی بزرگ از دیار خواف
عثمان محمد پرست هنرمندی بزرگ از دیار خواف

تعداد بازدید: 1769
زمان: ۱۴ دی ۱۳۹۵
نویسنده: فردای جام

استاد حاج عثمان محمد پرست، فرزند دین محمد، ملقب به عثمان خوافی، از نوازندگان چیره دست “دوتار” است که در بداهه، پنجه ای غرورآفرین و یگانه دارد. استاد حاج عثمان محمد پرست” در سال ۱۳۰۷ ه . ش در بخش رود خواف از شهرهای جنوب شرقی استان خراسان در حاشیه کویر به دنیا آمد . وی از طایفه “بای” که طایفه ای دامدار و چادرنشین هستند ، می باشد.
استاد محمد پرست درباره شروع فعالیت های خود در عرصه موسیقی می گوید : از دوازده یا سیزده سالگی با دوتار هم نواز شدم و روزها و شب ها بعد از فراغت از کار که جوهر هر مرد خوافی است، به سماع روحانی با خویشتن خویش می پرداختم و هیچ گاه استادی در این زمینه نداشتم .
وی می افزاید : دو تار یعنی عشق ، “دوتار”، ساز آرام و ملایمی است که هم نوازنده را آرامش می دهد و هم مردمی را که علاقمند به این ساز هستند استاد عثمان محمد پرست، در خصوص منشاء “دوتار” نوازی می گوید : خاستگاه “دوتار” سه شهر خواف ، تایباد و تربت جام است که بیشتر آهنگ های فارسی و محلی می پردازند و بعد از آن هم در قوچان ، شیروان و بجنورد “دوتار” رایج است که با آن آهنگ های کردی و ترکی می زدند ، از آنجا هم به ترکمن ها در گنبد کاووس رسید که با “دوتار” آهنگ های ترکمنی می نواختند .این استاد موسیقی مقامی، به کشورهای بسیاری مانند امریکا ، آلمان ،فرانسه و کره شمالی دعوت شد، اما نرفت .
وی در این باره می گوید : من به اجرای برنامه در یک کشور دیگر افتخار نمی کنم ، بیشتر دوست دارم در خدمت مردم عزیزم باشم اما به دلایلی به دو کشور سوریه و ژاپن سفرهایی داشتم .
استاد محمد پرست آثار مطرح و معروفی نواخته است که مطرح ترین آنها ، مقام نوایی از اشعار طبیب اصفهانی می باشد که با پنجه سحرآمیزش از چاوشی و سرحدی گرفته تا دیگر مقام های این دیار، اجراهای گوناگونی را درعین وحدت اجرا کرده است که هر کدام حال و هوای خاص خاصه داشته و شنیدن آنها هم حال وهوای خاصی را می طلبد .وی در خصوص دیگر فعالیت های هنری اش می گوید : برای شروع فیلم ” فردا ” که کار مشترکی بین ایران و ژاپن بود، به ژاپن سفر کردم و در آن به ایفای نقش اصلی پرداختم و در فیلم های ” در غبار نور” و ” زیر سلطه من آیید ” و ” سفر ” شرکت کردم که در آنها قطعاتی از “دوتار” می نوازم
قطعه شعر مجتبي کاشاني دروصف استاد:
اي خواف شگفت روزگاري داري/ درد و غم و رنج بي شماري داري

محروم و بدون غم گساري اما/عثمان و دوتار بي قراري داري

دیدگاهتان را بنویسید