فردای جام
زنده یاد عبدالله سروراحمدی
زنده یاد عبدالله سروراحمدی

تعداد بازدید: 1371
زمان: ۱۴ دی ۱۳۹۵
نویسنده: فردای جام

استاد عبداله سرور احمدي در سال ۱۳۲۸ در شهر تربت جام به دنيا آمد، وي از همان كودكي با دوتار انس گرفته و به خاطر علاقه زيادش به آن از بهترين نوازندگان دوتار تربت جام مي باشد. استاد سرور احمدی به تمام فنون دست راست از بیل اقسام زخمه و پیچ (پیچ ملایم و پیچ شکسته و پیچ حرکتی و دو پیچ و پس پیچ) و نیز اقسام فنون دست چپ و انحاء آن از قبیل اقسام پرده لخشانک و پرده دزدک، ممارست و تبحر کامل دارد.
سرور احمدی چند مقام جدید نیز ساخته است که از ان میان می توان به سودای گل و فراق و وداع، اشاره نمود و به برخی از مقام های گذشته نیز اوج های جدیدی افزوده است که به عنوان مثال می توان مقام دل شیدا و سرحدی مرحبا و معراج نمه را نام برد. استاد برخی از مقام های پیشین را با پنجه های بسیار متنوع می نوازد که به بسط و گسترش مقام منجر شده است که به عنوان نمونه می توان از مقام شاه زمان نام برد.
استاد سرور احمدی در سال های جوانی سه بار در جشنواره ی فجر شرکت نموده است که بار اول در سال ۱۳۷۶ به مقام دوم نائل آمده و در سال های ۱۳۶۹ و ۱۳۷۰ به عنوان نوازنده ی برتر انتخاب شده است. در بیستمین سال پیروزی انقلاب اسلامی (سال ۱۳۷۷) که پنج تن از نوازندگان برجسته کشور به عنوان استاد و فعال در امور هنری پس از انقلاب انتخاب گردیدند، استاد سرور احمدی یکی از پنج تن بود که به عنوان نماینده موسیقی شرق و جنوب خراسان انتخاب شد و در خارج از کشور نیز چندین بار برای اجرای برنامه های مختلف دعوت شده است.
در ضمن سرور احمدی در ساخت ساز دوتار نیز ماهر می باشد، چنانکه همه ی آهنگ های خود را با دوتار های ساخته شده دست خویش می نوازد.سازی هم که عمدتا با آن می‌نوازند به تاسی از سازدرویش‌خان قلندر نام گرفته است
اولین استادی که سرور احمدی نزد وی تعلیم یافته همانا مادر وی (فخری زمانی) بود که گذشته از تبحر در مقام های منطقه جنوب و شرق خراسان با معارف اسلامی و ایرانی آشنایی کامل داشت و حافظ یک سوم قرآن مجید بوده است. سپس سرور احمدی گذشته از مشاهده هنر استید متعدد، نزد دو تن از آنها شاگرد بوده است؛ نخست استاد نظر محمد سلیمانی که در نواختن مقام های موسیقی شرق و جنوب خراسان استادی متبحر بود و دیگر یوسف تیموری بود که در نواختن مقام الله و شعب شش گانه آن تبحر داشت و روایت سرور احمدی از مقام الله و شعب آن به وی باز می گردد
سرور احمدی از معدود نوازندگانی بود که تمرکزش را بر نوازندگی ساز دوتار قرار داد و به تمام فنون دست راست از قبیل اقسام زخمه و پیچ (پیچ ملایم و پیچ شکسته و پیچ حرکتی و دو پیچ و پس پیچ) و نیز اقسام فنون دست چپ و انحای آن از قبیل اقسام پرده لخشانک و پرده دزدک، ممارست و تبحر کامل دارد.
استاد چند مقام جدید نیز ساخته است که از آن میان می‌توان به سودای گل و فراق و وداع اشاره کرد و به برخی از مقام‌های گذشته نیز اوج‌های جدیدی افزوده است که به عنوان مثال می‌توان مقام دل شیدا و سرحدی مرحبا و معراج نامه را نام برد.
استاد در اواخر عمر متوجه دو تومور بدخیم در سرش می شود که به دلیل ضعف بدنی و پیشرفت سریع بیماری

عبدالله سروراحمدی استاد برجسته موسیقی مقامی و دوتارنواز کشور، ۲۹ خرداد ۱۳۹۱ در زادگاهش درگذشت.

دیدگاهتان را بنویسید